Нутритивни вредности во 100 грама 
Калории
Протеини
Масти
Јаглехидрати
Природни влакна
Вода
Сува материја
Натриум
Калиум
Калциум
Железо
Магнезиум
Фосфор
Селен

Витамин
298 kcal
12,37 гр
  3,46 гр
54,99 гр
41,90 гр
  8,86 мг
  6,02 мг
     35 мг
 1267 мг
       709 мг    
   16,32 мг   
   330 мг
   409 мг
   26,20 мг
 
Ц
ПотеклоМодификацииПакување
100 % природноБез ГМОЌесичка 
Коријандерот е исушениот зрел плод од коријандер, Coriandrum sativum, или уште како се нарекува семе од коријандер. Потекнува од Медитеранот и Блискиот Исток, а се одгледува и во Европа, Мароко и САД. Семињата на коријандерот се жолтеникаво-кафени и имаат блага, мирисна арома и вкус сличен на комбинација од лимонова кора и жалфија. Коријандерот како зачин се користи во многу јадења, конкретно во колбаси, кари сосови, Скандинавски тестенини, ликери и кондиторски производи (слатки). Евиденција за употребата на коријандерот постои уште од 5000-та година п.н.е. кога Римјаните го користеле за зачинување на леб. 

Достапен во: Тинекс, Рамстор, Жито маркет, Стокомак, Веро, Пакет.мк, Маркет Зур, Кипер, Кам, Гранап, Гиго Трејд, Омер Компани, Дил Маркетс, Атва Маркет, Балкопром, Футура, Дисконт М, Рисал.