Нутритивни вредности во 100 грама 
Калории
Протеини
Јаглехидрати

Природни влакна

Сол
Натриум
Калциум
Железо
Магнезиум
Селен
Витамин
362 kcal
19,8 гр
15,6 гр (шеќери 0,6 гр, масти 14,6 гр од кои заситени 0,6 гр)
38 гр

0,043 гр
17 мг
689 мг
16,23 мг
258 мг
12 мг
А
ПотеклоМодификацииПакување
100 % органскиБез ГМОКесичка
Ким е исушениот плод од ким (Carum Carvi). Потекнува од Европа и западна Азија а се одгледува уште од дамнешни времиња. Кимот има карактеристична арома и топол помалку остар вкус. Се употребува за зачинување на меса, лебови и сирења како и во некои јадења од зелечук како колеслав салата. Кимот е исто така карминатив, односно од него може да се направи чај кој ги смирува гасовите и надуеноста во стомакот. Плодот или уште како се нарекува и семето на кимот е од светло до темнокафена боја.

Достапен во: Тинекс, Рамстор, Жито маркет, Стокомак, Веро, Пакет.мк, Маркет Зур, Кипер, Кам, Гранап, Гиго Трејд, Омер Компани, Дил Маркетс, Атва Маркет, Балкопром, Футура, Дисконт М, Рисал.