Нутритивни вредности во 100 грама 
Калории
Протеини
Јаглехидрати
Природни влакна
Натриум
Калиум
Калциум
Железо
Магнезиум
Селен
Витамин
Бета каротин


 


 
ПотеклоМодификацииПакување
100 % природноБез ГМОКесичка / Тегличка
Кари — мешавина на зачини за која се смета дека потекнува од Индија. Карито е многу популарен додаток, особено на јадењата со ориз во Азија, но исто така е омилен зачин и во европската и американската кујна, каде претежно се користи во комбинација со пилешко месо. Мешавината содржи мелени делови од сушени растенија кои имаат специфичен вкус и мирис, а за кои во традиционалната азиска медицина се смета дека го подобруваат варењето.

Достапен во: Тинекс, Рамстор, Жито маркет, Стокомак, Веро, Пакет.мк, Маркет Зур, Кипер, Кам, Гранап, Гиго Трејд, Омер Компани, Дил Маркетс, Атва Маркет, Балкопром, Футура, Дисконт М, Рисал.