Нутритивни вредности во 100 грама 
Калории
Протеини
Масти
-од кои заситени
Јаглехидрати
Вода
Сува материја
Натриум
Калиум
Калциум
Магнезиум

Железо
Фосфор
Витамин
323 kcal
   5.98 гр
  20.07 гр 
   5,43 гр
 61.21 гр
   6.86 гр
   5,88 гр
    243 мг
  1102 мг
    646 мг
    264 мг
   8,68 мг

    105 мг
   Ц
ПотеклоМодификацииПакување
100 % природноБез ГМОЌесичка / Тегличка
Каранфилчето е малата црвено-кафена пупка на тропското зимзелено дрво Eugenia caryophyllata. Важен зачин уште во почетокот на трговијата со зачини, за кој се верува дека потекнува од Молукас, или Островите на зачините во Индонезија. Силен во аромата, лут и остар во вкусот, каранфилчето се употребува за зачинување на многу јадења, особено на меса и пекарски производи. Во Европа и во САД, каранфилчето е карактеристичен зачин за време на Божиќните празници, кога се додава во греено вино и пита. Уште во 200-та година п.н.е., пратениците од Јава до династијата Хан во Кина донеле каранфилче кое вообичаено се држело во устата за да го освежи здивот при аудиенцијата кај Царот. Додека во доцниот Среден Век, каранфилчето се употребувало во Европа за конзервирање, зачинување и гарнирање на храната. 

Достапен во: Тинекс, Рамстор, Жито маркет, Стокомак, Веро, Пакет.мк, Маркет Зур, Кипер, Кам, Гранап, Гиго Трејд, Омер Компани, Дил Маркетс, Атва Маркет, Балкопром, Футура, Дисконт М, Рисал.