Нутритивни вредности во 100 грама 
Енергија
Масти
Јаглехидрати
 од кои: 
-шеќери
Природни влакна
Протеини
Сол (натриум)
Вода
Витамин А
Витамин Е
Витамин К
Витамин Ц
Витамин Б3
Бета Каротен
Калциум

Фосфор 
Магнезиум 
Железо
Калиум
1033 kj/247 kcal
  1,24 гр
   80,59 гр 
 
    2,17 гр
  53,10 гр
     3,99 гр
         10 мг
     10,58 гр
        295 UI
       2,32 мг
       31,2 мг
       3,80 мг
     1,332 мг
          112 mcg
       1002 мг 

         64 мг
        60 мг
      8,32 мг
        431 мг
ПотеклоМодификацииПакување
100 % природноБез ГМОЌесичка / Тегличка
Циметот е зачин добиен од внатрешната кора на неколку видови дрвја од родот Цинамом. Циметот се користи главно како ароматичен зачин и адитив за ароматизација во широк спектар на кујни, слатки и солени јадења, житарки за појадок, храна за ужина, чај и традиционална храна. Аромата и вкусот на циметот произлегуваат од неговото есенцијално масло и главната компонента цинамалдехид, како и од бројни други состојки, вклучително и еугенолот.Cinnamomum verum, што во превод значи „вистински цимет“, потекнува од Индија, Шри Ланка, Бангладеш и Мјанмар. Увезен е во Египет веќе во 2000 година п.н.е., а се користел за балсамирање мумии. Поради неговата вредност бил споредуван со златото. Циметот е извор на витамини и минерали, содржи калциум, железо, манган, витамин Ц и витамин К и диететски влакна.

Достапен во: Тинекс, Рамстор, Жито маркет, Стокомак, Веро, Пакет.мк, Маркет Зур, Кипер, Кам, Гранап, Гиго Трејд, Омер Компани, Дил Маркетс, Атва Маркет, Балкопром, Футура, Дисконт М, Рисал.