Зачините се додаток во храната чија цел е да го подобрат оригиналниот вкус и мирис на храната. Се одгледуваат за нивните ароматични, пикантни или нивните пожелни и здрави супстанци. 

Во зависност од вкусот и мирисот можат да се поделат како лути, горки, слатки, кисели, комбинирани и слично. Зачините, семињата и билките се користат како додатоци за постигнување на соодветен вкус, арома или пикантност на храната.

Семињата претставуваат ситни ароматични плодови и маслодајни семиња на тревните билки како што се семето од анасон, ким, сусам, афион и други. Често мали во големина, семињата се особено соодветни за извршување на широк спектар на функции и врски.

Семињата како лененото семе и сончогледот се богати со природни влакна кои придонесуваат за подобро варење на храната во стомакот и омега-3 масни киселини кои помагаат во одржување на функцијата на мозокот, ги хранат црвените крвни клетки и помагаат во борбата против воспаленија.

Суво овошје и зеленчук 

Суво овошје претставува овошје кое со процес на дехидратација станува суво, а сепак задржува голем дел од витамините и содржи антиоксиданси и природни влакна кои благопријатно делуваат на човековиот организам.

Путерите од јатки се калорични, но нутиртивно богати и здрави исто како што се и самите јатки. Една лажица многу ќе ја зголеми нутитивната вредност на оброкот и ќе помогне во регулирање на апетитот.

Путери од јаткасти плодови на Рајска Градина се 100%природни, без конзерванси, вегански производи.

Макало од лук - главно на трпезата! Вкусен додаток за макање, како намаз или како прилог. Свежо пасиран лук, свежо цеден лимон, сол и разни зачини.

Рајска градина ви нуди макало класик, макало со ореви, со лут буковец, со оригано, со магдонос или со босилек. Во нашата понуда ќе најдете и сенф со мед.